Objednajte si bicykel a kuriér vám ho privezie v rámci Slovenska už za 26 EUR až domov alebo si vyzdvihnite bicykel ZDARMA u nás v predajni.

Ako vybrať vhodný bicykel?

Pri osobnom stretnutí so zákazníkmi sa vždy pýtame klienta na tieto dôležité informácie:

Kde budete bicykel používať?

Bude Vám stačiť iba jeden prevod?

Aký typ brzdenia Vám vyhovuje? Nožný typ s jedným prevodom alebo s tromi a viac prevodmi?

Ak jazdíte v teréne alebo po poľných cestách, využijete celoodpružený bicykel alebo stačí predná odpružená vidlica?


Vždy sa snažíme vybrať pre zákazníka preňho ideálny bicykel. Ideálny neznamená ten najdrahší, ale taký, ktorého funkcie klient naplno využije a bude mať radosť z bicyklovania. Treba si aj uvedomiť, že bicykel si nekupujeme každý deň a je vhodnejšie si kúpiť bicykel aspoň s tromi prevodmi, ako jednoprevodové prevedenie bicykla. Cenový rozdiel hlavne pri mestských bicykloch je často minimálny, ale rozdiel vo výbave a v bicyklovaní je citeľný. Celá ponuka bicyklov je na stránke prehľadne rozdelená do jednotlivých kategórií bicyklov. Stačí si vybrať danú kategóriu, následne farbu, výbavu a bicykel je na ceste k Vám. 


Základné typy bicyklov: 

Horské bicykle (MTB) 

Populárne kategórie bicyklov pre nadšencov, ktorí vyznávajú jazdu v teréne, prevažne mimo cesty. Vďaka vývoju v posledných rokoch môžeme za jeden z poznávacích znakov považovať kotúčové brzdy, s ráfkovými brzdami sa stretnete pri nových horských bicykloch zriedka. Rámy MTB bicyklov sú nižšie, často veľmi rôznorodo tvarované. kategória sa ďalej delí na bicykle podľa druhu použitia:

Bicykle s prednou odpruženou vidlicou (Hardtail)

Do tejto skupiny bicyklov patria bicykle od športových-na rekreačné vyžitie v prírode, až po pretekárske super ľahké stroje určené pre náročných jazdcov. Do tejto spoločnosti patria aj MTB bicykle určené na dirt/street a fourcross. Tieto sú určené na zábavu pre mladšiu vekovú skupinu.

Bicykle celoodpružené (Full)

Tieto bicykle sa ďalej delia na rôzne typy podľa zdvihu odpruženia. Bicykle s menšími zdvihmi (100-120mm) sú určené prevažne na rekreačné, športové alebo pretekárske nasadenie. Bicykle s vyššími zdvihmi (120-160mm) patria do kategórie all mountain a enduro, ide teda o bajky pre vyznávačov náročnejšieho terénu. Na najdivokejšiu jazdu z kopca sú určené zjazdové alebo freeride bicykle, vďaka zdvihom až okolo 200mm si na nich môžete dovoliť naozaj veľké veci ... Nie je to len zdvih odpruženia, čo rozdeľuje horské bicykle na jednotlivé druhy. Bicykle sa líšia geometriou, typmi plášťov, systémom pruženia, tvarom a šírkou riadidiel, materiálmi rámov atď.

26/27,5/29“bicykle

Jedným z charakteristických znakov MTB boli donedávna 26''kolesá. Vývoj však nemožno zastaviť a tak sa objavili 29'' a 27,5" kolesá. 29“ kolesá sú nepochybne v súčastnosti najväčším fenoménom v horskej cyklistike. Sú lepšie, alebo je to reklamný ťahák? Po skúsenostiach a testovaní, môžeme povedať, že pre určitú skupinu jazdcov a pre určité druhy terénov sú 29“ bicykle prínosom. Testovaním sa zistilo, že 29“ bicykel je na rýchlej trati, ktorá nemá náročné výjazdy a zjazdy, rýchlejší o 30“ na každú hodinu jazdy. Takže pre koho je 26“ a 29“ bicykel?

26“ bicykel je v teréne obratnejší, lepšie zvláda prudké a pomalé výjazdy, má lepšiu manévrovateľnosť v trialových chodníkoch a v prudkých zákrutách. Má nižšiu hmotnosť.

29“ bicykel je v teréne kľudnejší, lepšie zvláda nerovnosti, má menší uhol nájazdu na prekážky, má väčšiu zotrvačnosť.  Je jednoznačne určený pre kľudnejšie jazdy a pre vyšších jazdcov. Po výmene terkingových plášťov môžete ich využiť aj na cykloturistiku.

Terén

29“

26“

Dlhé a ľahké stúpanie

Veľmi kľudný

Skôr priemerný

Prudký a pomalý výjazd

Stráca rýchlosť, ťažšie sa rozbieha

Obratný, lepšie udržuje rýchlosť

Stúpanie v tobogáne

Jednoznačne istejší

Trochu neistý

Dlhý ľahký zjazd

Kľudný, rýchly a bezpečný

Bezpečný, ale predsa trochu nervóznejší

Koreňovo-kamenistý zjazd

Nerovnosti hladí, je kľudný

Zábavnejší, ale treba viac dávať pozor

Singletrail, veľa zákrut

Kľudný, avšak trochu lenivejší do zákrut

Hravejší, ľahšie ide do zákrut


 
Krosové bicykle a trekingové bicykle 

Správna voľba pre tých, ktorí chcú bicykel na výlety a do ľahšieho terénu s prevahou spevnených ciest a cyklotrás. Charakteristické sú vzpriameným pohodlným posedom  a 28''ráfiky s užšími plášťami s nevýrazným vzorom. Na rámoch nájdete návarky pre nosiče, blatníky, stojany a pod. Prevody týchto bicyklov sú podobné ako na horských bicykloch, vďaka tomu sú schopné prejsť aj kopcovitý terén. Krosové bicykle sa od trekingových líšia športovejším poňatím, hrubším vzorom plášťov pre lepšiu priľnavosť v teréne. 

Mestské bicykle

Tieto bicykle neboli pred časom tak rozšírené ako dnes. Naši zákazníci majú neustále väčší záujem o bicykel ako dopravný prostriedok. Význam mestského bicykla netreba ani laikovi podrobne predstavovať. Nechajte svojho plechového miláčika doma a oddajte sa slobode pohybu naprieč parkom, stresu za volantom ste si už užili dosť! Ponúkame mestské bicykle mnohých typov, od základných s jedným prevodom po prevodovky v náboji, s blatníkmi či bez nich, s kolesami s rozmermi 26''alebo 28''. Pre mestské bicykle je typická jednoduchosť vzhľadu, hladšie plášte, pohodlný vzpriamený posed, kryty reťaze pre možnosť jazdy v civilnom oblečení.

Elektro bicykle

Najnovšia kategória bicyklov na trhu. Tieto bicykle sú vhodné pre starších cyklistov, prípadne na každodenné dochádzanie do práce. Pomáhajú do kopca, takže jazdec vydrží viac a má tiež väčsší pôžitok z výletu.


Cestné bicykle 

Tieto sú určené na športovú a pretekársku jazdu na ceste. Hovorí sa, že cyklistika je len jedna ... Tí, ktorí okúsili kúzlo cestného bicykla o tom vôbec nepochybujú, asi na tom niečo bude. Tiež cestné bicykle sa líšia osadením, geometriou, kvalitou rámu. Lacnejšie bicykle v cenách okolo 600-800 Euro bývajú viac orientované na komfort, pohodlie. Drahšie cestné bicykle sú zamerané na športovú cyklistiku. Majú dlhší posed a rýchlosť z nich doslova vyžaruje. Pri cestných bicykloch je vidieť obrovský technologický pokrok spracovania materiálov. Špičkové bicykle vážia okolo 6-7kg pri zachovaní neuveriteľnej tuhosti. Vďaka vývoju však dokážu ponúknuť nebývalý komfort. Charakteristické sú 28''kolesá, hladké plášte a nízko položené zahnuté riadidlá (barany). Trh ponúka aj Fitness bicykle, ktoré sú od cestných odvodené a líšia sa hlavne rovnými riadidlami. Posed na týchto bicykloch je vzpriamený a sú pohodlnejšie. 

BMX & FREESTYLE bicykle

Veľmi obľúbené bicykle najmä medzi mládežou. Vyjadrujú svojim poňatím určitý životný štýl. Sú skonštruované pre jazdu na rampách. Skoky a triky sa na žiadnych iných bicykloch nedajú kvôli geometrii vykonávať lepšie. Majú zosilnené ráfiky väčšinou 20''. Môžeme sa však stretnúť i s 26''variantmi odvodenými z horských bicyklov. Tieto bicykle si vystačia s jedným prevodom. Často mávajú jednu alebo žiadnu brzdu kvôli predvádzaniu trikov, predná brzda by vadila pri pretáčaní riadidiel tzv barspin.

Dámske bicykle

Dámske bicykle sú dostupné vo všetkých uvedených kategóriách. Sú plne prispôsobené ženám s ohľadom na inú stavbu ženského tela. Majú odlišnú geometriu rámu (kratšie, nižšie položenú), tenšie madlá, odlišne tvarované sedlá, mäkšie pružiny vo vidliciach kvôli menšej váhe. Samozrejmosťou je aj dizajnové prispôsobenie ženám ... 

Detské bicykle 

Bicykle pre začínajúcich cyklistov sú prispôsobené potrebám detí. Majú kryty reťaze, pre najmenších sú k dispozícii pomocné kolieska (vo veľkostiach 12''a 16''). Výber bicykla (veľkosť v palcoch 12/16/20/24) tu na rozdiel od bicyklov pre dospelých znamená priemer kolies, nie veľkosť rámu. Na výber sú v chlapčenských a dievčenských prevedeniach. Veľkosť detského bicykla je potrebné starostlivo zvážiť, neodporúčame nákup výrazne väčších kolies rodičom zastávajúcim názor, že do veľkosti bicykla dieťa dorastie.  

Nosnosť bicyklov

Orientačná nosnosť horských, cestných a krosových bicyklov je do 120kg. Nosnosť trekingových bicyklov je do 140kg. Nosnosť detských bicyklov s priemerom kolesa 12 "až 16" je cca 50kg, detských bicyklov s priemerom kolesa 20 "je 80kg a detských bicyklov s priemerom kolesa 24" až 100kg. Všetky tieto informácie sú samozrejme len orientačné.

Hmotnosť bicyklov

Hmotnosť bicyklov pre väčšinu cyklistov asi nebude príliš podstatná, ale je dobré si ju aspoň vopred zistiť. Hlavne u detských bicyklov pre menšie deti dávajte prednosť ľahším bicyklom. Hmotnosť bicykla ovplyvňuje hlavne použitý materiál rámu. Bežná hmotnosť pri horských a krosových bicyklov sa pohybuje okolo 13-15kg. Pri cestných bicykloch je to pod 10kg. Hmotnosť detských bicyklov je veľmi rôzna.

Aký vybrať materiál rámu

K výrobe rámu sa používa niekoľko materiálov, ktoré sa líšia hmotnosťou, tak aj pevnosťou a cenou. 

Hliník - bicykle s hliníkovým rámom sa označujú Alu, Alloy a podobne. Vyrábajú sa rôzne zliatiny hliníku a prísad, ktoré vylepšujú vlastnosti samotného hliníku. Hliník je, ako je známe, mäkký a ľahký materiál, čo sú jeho hlavné výhody. Nevýhodou je však jeho minimálna pružnosť.  Alu rámy sú dnes suverénne najrozšírenejším materiálom používaným pri výrobe rámov.

Karbón - momentálne najlepší a najdrahší materiál, z ktorého sa rámy vyrábajú. Je veľmi pevný a ľahký. Vzniká kladením vrstiev karbónové tkaniny, ktorá sa pri vysokom tlaku speká. Má vysokú pružnosť, popri tom aj pevnosť.

Oceľ - oceľové rámy majú označenie hi-ten alebo CrMo. Výhodou týchto rámov je veľká pružnosť a zároveň nízka cena. Nevýhodou je potom vyššia hmotnosť. Dnes tento materiál nájdete len na lacnejších a detských bicykloch, alebo na bicykloch BMX a Freestyle.

Akú vybrať vidlicu

Odpružená vidlica je vhodná iba na bicykloch, pri ktorých je očakávané použitie v teréne. V prípade cestných bicyklov je odpruženie samozrejme nežiaduce. Dnešným štandardom je odpružená predná vidlica, ktorá dokáže príjemne vypružiť nerovnosti terénu. Väčšina lepších odpružených predných vidlíc má možnosť odpruženie uzamknúť (lock out). Táto možnosť sa hodí v prípade, že často striedate cestu s terénom. 
Vidlice sa delia na pružinové a vzduchové. Ľahšie a drahšie sú vidlice vzduchové.
V prípade, že máte náročnejšie požiadavky na odpruženie, môžete siahnuť po celoodpruženom bicykli. Tieto bicykle sú vhodné do najnáročnejších terénov. Celoodpruženosť a kvalita bicykla sa samozrejme odrazi na vyššej cene.

 

Detské bicykle

Priemer kolies

Vek dieťaťa

Výška postavy (cm)  

12 " 

2 – 4 rokov

  90 - 110

16 " 

3 – 6 rokov

100 - 125

20 " 

5 – 9 rokov

105 - 135

24 " 

8 – 12 rokov

115 - 155

26 " 

nad 9 rokov

 Nad 130

 

Približná a všeobecná tabuľka určenia veľkosti bicykla podľa výsky postavy.

Výška postavy (cm)

Horské bicykle (palce)

Krosové bicykle (palce)

Cestné bicykle (cm)

150 až 155

13 - 15 " 

15 "

49

155 až 160

15 "

16 "

52

160 až 165

15 - 17 " 

17 "

52

166 až 170

17 - 18 " 

17 - 18 "

52 - 54

171 až 175

17 - 18 " 

18 - 19 "

54 - 56

176 až 180

18 - 19 " 

19 - 20 "

56

181 až 185

29 - 20 "

20 - 21 "

56-58

185 až 190

20 - 21 " 

21 - 22 "

58-60

190 až 195

21 - 23 " 

22 - 23 "

60-62

 

Všetky tieto údaje sú orientačné. Radi vám poradíme osobne na predajni alebo telefonicky.